- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7702485 |
| O.D. | 130 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 25.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Preload Level | None |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176032271 |

