- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 75 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| icNumber | 7702485 |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| O.D. | 130 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 25.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176032271 |

