- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 75 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 130 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| icNumber | 7698859 |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176038938 |

