- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7698859 |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Preload Level | None |
| I.D. | 75 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176038938 |

