- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7700357 |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 125 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Width | 24.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032264 |

