- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Double Shielded |
| icNumber | 7700357 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 24.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| O.D. | 125 mm |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032264 |

