- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 125 mm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 24.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 70 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7702484 |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032257 |

