- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 24.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 125 mm |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7702484 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032257 |

