- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Width | 24.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| icNumber | 7698858 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 125 mm |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032240 |

