- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 24.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7698858 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 66000 N |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 125 mm |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 29176032240 |

