- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7697922 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| I.D. | 65 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 120 mm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 23.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 2.205 LB |
| EAN or UPC | 29176032233 |

