- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Width | 23.000 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7697922 |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 2.205 LB |
| EAN or UPC | 29176032233 |

