- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 23.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 65 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| icNumber | 7702483 |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 120 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176032226 |

