- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 65 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 120 mm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| icNumber | 7702483 |
| Width | 23.000 mm |
| Material | Steel |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176032226 |

