- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Width | 23.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| I.D. | 65 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Seal Type | Unsealed |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 120 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7704734 |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176028045 |

