- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 65 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| icNumber | 7704734 |
| O.D. | 120 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 23.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176028045 |

