- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 120 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Width | 23.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7698857 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 65 mm |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Weight | 2.379 LB |
| EAN or UPC | 29176032219 |

