- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 23.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 120 mm |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7698857 |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.379 LB |
| EAN or UPC | 29176032219 |

