- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7700356 |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 22.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032202 |

