- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Width | 22.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| icNumber | 7700356 |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032202 |

