- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Width | 22.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7704692 |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 0.811 LB |
| EAN or UPC | 29176028038 |

