- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Precision | Standard |
| Width | 22.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7704692 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Weight | 0.811 LB |
| EAN or UPC | 29176028038 |

