- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7697264 |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Single Shield |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 22.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176028021 |

