- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 60 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Width | 22.000 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7697264 |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 110 mm |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176028021 |

