- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 22.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032196 |

