- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 60 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 110 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Width | 22.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032196 |

