- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 22.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7697286 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 60 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 110 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 1.878 LB |
| EAN or UPC | 29176032189 |

