- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| icNumber | 7697286 |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 110 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Preload Level | None |
| Width | 22.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.878 LB |
| EAN or UPC | 29176032189 |

