- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 21.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7697921 |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176028014 |

