- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| icNumber | 7697921 |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Width | 21.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Metal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 100 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176028014 |

