- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| icNumber | 7702481 |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 55 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 100 mm |
| Precision | Standard |
| Width | 21.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176022005 |

