- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 21.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| icNumber | 7702481 |
| O.D. | 100 mm |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176022005 |

