- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Material | Steel |
| Width | 21.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| O.D. | 100 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7704731 |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| I.D. | 55 mm |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176000096 |

