- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 55 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Width | 21.000 mm |
| icNumber | 7704731 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Weight | 1.444 LB |
| EAN or UPC | 29176000096 |

