- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696942 |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 20.000 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 90 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176032172 |

