- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Enclosure | Double Shielded |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Width | 20.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 90 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7696942 |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176032172 |

