- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 20.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7698835 |
| I.D. | 50 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| O.D. | 90 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176027994 |

