- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | Metal |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 90 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Ball Material | Steel |
| Width | 20.000 mm |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7698835 |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176027994 |

