- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 50 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 90 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697284 |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Width | 20.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176032165 |

