- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 20.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 50 mm |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7697284 |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176032165 |

