- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 19.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Precision | Standard |
| I.D. | 45 mm |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7697920 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032158 |

