- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 45 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7697920 |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Width | 19.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032158 |

