- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| icNumber | 7697696 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 45 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 19.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032141 |

