- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 19.000 mm |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| icNumber | 7697696 |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| I.D. | 45 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| O.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032141 |

