- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7698834 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| O.D. | 85 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 45 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176027987 |

