- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7698834 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 45 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176027987 |

