- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 19.000 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 85 mm |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7704729 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176027970 |

