- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 45 mm |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 19.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| icNumber | 7704729 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176027970 |

