- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 19.000 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| icNumber | 7697283 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176000089 |

