- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| O.D. | 85 mm |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Width | 19.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7697283 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Material | Steel |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176000089 |

